• Cesta na Západ
   • Cesta na Západ

   • 17.11.2019 20:04
   • 30. výročie
   • Výlet na Západ

    Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie 1989 vydala organizácia PDCS metodiku Výlet na Západ v roku 1987. Je zameraná na pochopenie a precítenie hraníc slobody cez tému cestovania a prechodu hraníc. Rolová hra sa odohráva na hraničnom priechode Bratislava-Petržalka, ktorý bol jediným cestným hraničným priechodom na Západ na území Slovenska.
    Žiaci 8. a 9. ročníka sa v rámci prípravy na túto rolovú hru dozvedeli viac o každodennom živote pred rokom 1989, o obmedzeniach, s ktorými sa stretával každý, kto chcel cestovať, o byrokracii, ale aj o nelegálnych prechodoch. Aby bola hra autentická, priniesli s z domu veľké množstvo artefaktov z 80. rokov, na hodinách výtvarnej výchovy si pripravili dokumenty, potrebné k vycestovaniu a 15. 11. vycestovali do Viedne. Na hraniciach však zažili šok. Do autobusu nastúpili colníci a hraničná stráž – a mnohí cestujúci zažili diskomfort, neistotu a poníženie, ktoré boli bežnou súčasťou postupu príslušníkov colnej či hraničnej stráže v tých časoch. Siedmaci v rolách pozorovateľov používali v reflexii slovo STRACH. Napriek tomu, že vedeli, že je to hra. Deviataci v rolách hraničnej stráže cítili MOC. Dokonca VŠEMOCNOSŤ. Ale nebolo im to príjemné.
    Cestujúci? Úzkosť.
    Mimochodom... do Viedne by sa dostali len traja.
    A čo na to žiaci? Mia a Sandra, ôsmačky: Mohli sme sa vcítiť do ľudí, ktorí v tej dobe žili. Nevieme povedať, či by sme tak chceli žiť, lebo ide aj o to, v akej pozícii by sme boli. No muselo to byť určite ťažké, ak ste chceli niekde ísť. Cítila ste stres, napätie, bezmocnosť, strach...

   • Naspäť na zoznam článkov