• TRADIČNE NETRADIČNÉ vyučovanie v I.S
      • TRADIČNE NETRADIČNÉ vyučovanie v I.S

      • 13.04.2019 14:16
      • ITV/VEU
      • TRADIČNE NETRADIČNÉ vyučovanie v I.S

        V Súkromnej základnej škole BellAmos patrí medzi hlavné ciele snaha pomôcť žiakom porozumieť svetu, ktorý ich obklopuje – a preto neváhame a staviame obsah vyučovania na konkrétnych fyzických miestach, ktoré si vyberáme pre svoju tému.

        Denné (aj viacdenné) plány žiakom slúžia ako účinný nástroj, ktorý im pomáha efektívnejšie spracovávať, ukladať a znovu si vybavovať naučené, predvídať, čo bude nasledovať, a zovšeobecňovať učivo na iné situácie.

        Na prelome marca a apríla sa našou témou stala vôňa. Vôňa kvetov, bylín, čaju, chleba, pečiva...

        Počas Voňavej stredy sa naše nošteky nadýchali rôznych vôní... V rannej komunite sme pri brainstormingu prezradili, ktoré vône máme radi a ktoré situácie nám pripomínajú. Vône jarných kvietkov sme začali spoznávať na prvouke, na matematike sme riešili voňavé slovné úlohy, čítali sme si o lipových kvietkoch a bylinkách, napísali voňavý diktát... Vyvrcholením dňa bol fantastický čaj, ktorý nám z voňavých byliniek navarila naša vždy nápomocná Zuzka.

        Štvrtok v pekárni bol pokračovaním voňavého učenia. V rannej komunite sme sa porozprávali o najvoňavejšom a najchutnejšom pečive každého z nás. Rozprávka z pekárne nás pri (už krásnom) čítaní vtiahla do tajov vzácnosti chlebíka a dlhej cesty od zrnka k voňavému pecňu. A pretože hľadáme vhodné miesta, ktoré poskytnú žiakom učiť sa priamou skúsenosťou (byť pri tom), ako aj sociálne situácie, ktoré budú najlepšie dokumentovať alebo najlepšie vyjadrovať to, čo sa majú žiaci naučiť, vybrali sme sa priamo do voňavej predajne kremnických pekární v blízkosti školy. Zisťovali sme, aké druhy pečiva tu predávajú (prváci si už vedia, samozrejme, všetko krásne prečítať), z akej múky sú upečené, s akou príchuťou. Deti si zároveň precvičovali matematické zručnosti aj finančnú gramotnosť pri kúpe niektorých voňavých dobrôt. Vzdelávací proces teda obsahoval príležitosti na učenie tu a teraz, priame skúsenosti, a tak aj príležitosti porozumieť svetu, ktorý nás obklopuje. Po návrate do školy sme si urobili voňavú pekárenskú hostinu, delili pečivo na rovnaké diely (oboznámili sa s pojmami polovica, tretina, štvrtina...) a všetci si pochutnali na čerstvých voňavých dobrotách. V závere dňa sme sa naučili spievať pieseň Červený kacheľ, biela pec, nevedela milá chleba piecť. Využili sme teda naplno také situácie, ktoré v skutočnom živote dokumentujú to, čo chceme žiakov naučiť. Všetky udalosti sa diali v priestore a čase vrátane sociálnych situácií.

        Upečený piatok zavŕšil náš voňavý niekoľkodenný plán integrovaného tematického vyučovania. Za rána sme sa na matematike pripravovali na finančnú náročnosť pečenia. Zisťovali sme, koľko eur budeme potrebovať na nákup potrebných surovín a pomôcok na voňavé pečenie. Na čítaní nás zaujal príbeh o pečení chlebíka, pozreli video o jeho výrobe a pečení kedysi a dnes. Po voňavej prestávke Ham-Mňam, kde si deti podľa vôní so zavretými očami zisťovali, kto má čo na desiatu, čakalo naozajstné voňavé vyvrcholenie – pečenie bublaniny. Využili sme najvhodnejšie miesto, ktoré umožnilo skúsenosti typu tu a teraz, našu školskú kuchynku. Deti oblečené v kuchárskych zásterkách spolupracovali pri každej z činností – rozbíjali vajíčka, merali množstvo cukru a múky, šľahali, sypali, primiešavali ingrediencie do cesta, pripravili plech na pečenie, obkladali cesto voňavými čerešňami. Opäť si rozvíjali nielen manuálne zručnosti a finančnú gramotnosť, ale aj upevňovali sociálne zručnosti a zásady spolužitia. Počas samotného pečenia koláča riešili v skupinách matematické slovné úlohy s dôrazom na čítanie s porozumením, hľadali informácie v jedálnom lístku, riešili konkrétne praktické úlohy plné rôznych vôní... Vôňa upečenej bublaniny po celej škole nás preslávila a s koláčikom sme sa radi podelili aj s kamarátmi a učiteľmi z iných tried. Učenie v takomto širokom kontexte nám zaručilo polovicu úspechu, pretože usmerňovalo myšlienky a činnosť detí. Našli sme takú voňavú tému, v ktorej sme využili sociálne situácie, udalosti, príležitosti, ktoré tvoria jadro toho, čo sme chceli žiakov naučiť, a čo bolo v našom najbližšom okolí dostupné. Myslím si, že to bolo pre žiakov v danom čase najefektívnejšie. Využili sme to, čo sa deje v našej triede, v škole, v najbližšom okolí a vo svete. Sociálne situácie, ľudské problémy a to, čo sa z nich dá naučiť.

                                                                                            Tr. uč. I.S Zuzana Kováčová

         

        fotogaléria

         

        Zdroje: integrované tematické vyučovanie - Škola 21. storočia

         

      • Naspäť na zoznam článkov
      • Kontakt

        • Súkromná základná škola, Východná 11441/18B, Martin
        • +421 043 42 21 605, 0907 10 10 23
        • Východná 11441/18B 03601 Martin Slovakia
        • 37900862
        • Ing. arch., Ing., Bc. Slávka Makovníková, zriaďovateľka školy/school founder (zriadovatel@edukey.sk, 0948 83 58 87)
        • Mgr. Renáta Špiriaková, riaditeľka školy/headmistress of the school (riaditel@edukey.sk, 0907 10 10 23)
        • Mgr. Helena Ogureková, zástupkyňa školy/Deputy Headmistress (helena.ogurekova@edukey.sk)
        • Ing. arch., Ing., Bc. Slávka Makovníková, manažérka/manager of the school (zriadovatel@edukey.sk, 0948 83 58 87)
        • Súkromná základná škola Východná 11441/18B 036 01 Martin IČO: 37900862 DIČ: 20 21 71 41 89 Banka: SLSP a.s. Martin SK87 0900 0000 0003 5159 8702
      • Prihlásenie