• Učíme inak

• 08.12.2019 15:08
      • Aktívne učenie (sa)

Vzdelávanie v našej škole je založené na princípe postupnosti a primeranosti s prvkami zážitkového učenia, vysoko efektívneho učenia, hrových aktivít a osvojovania si vedomostí prepojených so životom v najbližšom okolí. Snažíme sa o vyvážený rozvoj vzťahov človeka k sebe samému, k ľuďom aj k svetu, rozvoj stránky kognitívnej, sociálnej, vzdelávania, vychovávania, socializácie a humánnosti. Využívame formy výučby založené na aktivizujúcich metódach, rešpektovaní individuálnych osobitostí žiaka a preberaní jeho zodpovednosti za učenie.

„Povedz mi a zabudnem, ukáž mi a zapamätám si, zapoj ma a porozumiem.“

čínske príslovie

Aj v duchu takejto myšlienky sa snažíme viesť vzdelávanie žiakov už od tých najmenších. Formou besied a exkurzií učíme žiakov kritickému a hodnotiacemu mysleniu, umožňujeme im zažiť a spoznať to, čo nenájdu v učebniciach, pripravujeme ich pre praktický život. Druháci sa na hodinách prvouky oboznamovali s témou Spoznávame človeka, súčasťou ktorej bola nielen
        stavba tela človeka, kostra či svaly, ale aj význam práce záchranných zložiek pre človeka . A kto iný by im mal odovzdať tieto informácie, ak nie tí najpovolanejší? Preto sme k nám na besedu pozvali lekárov - manželov Turčanovcov a Mareka Prša. Diskutovalo sa, názorne predvádzalo na maketách a modeloch. Deti sa na figuríne naučili a prakticky si vyskúšali poskytnúť prvú pomoc. Dokázali so záujmom a sústredene počúvať aj interaktívne sa zapájať. O tom, ako sa o našu bezpečnosť a poriadok starajú policajti, čo je ich úlohou a v akých situáciách zasahujú, nám prišiel porozprávať náš kamarát – policajt Braňo Kaník.To, že práca policajtov je pre žiakov zaujímavá,svedčilo aj množstvo rôznorodých otázok.
        Dôležitosť a náročnosť práce hasičov sme preskúmali priamo v hasičskej zbrojnici. Veľa sme sa dozvedeli, videli sme rôzne typy zásahových hasičských vozidiel a ich výbavu, záchranné člny, výstroj hasičov, ktorú sme si mohli aj vyskúšať.
        Všetky tieto povolania sú náročné, vyžadujú od človeka nielen odbornosť, zodpovednosť, rozvahu, odvahu, ale aj ľudský prístup a veľké srdce. A to ľudia, ktorí nám svoje vedomosti a skúsenosti odovzdávali, mali. Ďakujeme!

Renátka Špiriaková