• Projekt Malí záhradníci

• 02.05.2019 19:47
      • prváci
      • Projekt Malí záhradníci

Čo sú to rastliny? Odkiaľ sa vzali? Prečo sú dôležité?... Tak takéto a mnoho ďalších otázok zaujímalo našich zvedavých prvákov. Odpovede sme však nehľadali iba v knihách, na obrázkoch či prechádzkach v prírode. So super nápadom vypestovať si rastlinky už od semienka prišiel Marek Zvoda so svojím starým otcom, ktorý pre nás vždy všetko dôsledne pripravil – či už zeminu, výsevné nádoby, kvetináče, kolíky aj semienka. Cieľom bolo vypestovať rastliny rajčín.

A tak sme sa do toho pustili. Už vo februári. Vytvorili sme spolupracujúce skupiny, s nadšením a chuťou sme nielen pracovali, ale sa pri činnosti aj učili a rozvíjali celú svoju osobnosť. Samostatne, len s prihliadaním učiteľa, si deti organizovali vlastnú prácu a získavali pracovné zručnosti, nadobúdali nové vedomosti v reálnej situácii. Zistili, ako rastlinka klíči, aké má časti tela, načo jej slúži koreň,... Neverili by ste, s akým citom a jemnosťou ju chytali do rúk pri presádzaní, ako sa predbiehali pri polievaní, ako otáčali už väčšie rastlinky k slnku,... Takéto učenie nielen integruje viaceré vyučovacie predmety, spája rôzne metódy učenia, rozvíja vedomosti, životné zručnosti a kompetencie detí, ale umocňuje aj pozitívnu sociálnu klímu a vedie k zmysluplnému obsahu prepojeného so skutočným životom. A keď sa k tomu pridá aj taký výsledok úsilia, ako sa podaril nám, je to o to radostnejšie. Na konci apríla si každý odniesol domov nádherné, už kvitnúce rastliny rajčín. Teraz sa už o ne treba len s láskou starať, aby nám priniesli bohatú a sladkú úrodu.

Veľké ĎAKUJEME patrí starému otcovi Ľubomírovi Hlinkovi za jeho čas, ochotu, námahu, materiál a nadšenie z pestovania, ktoré sa mu podarilo preniesť aj na nás.

Mgr. Renáta Špiriaková

fotogaléria