• Cieľ dotazníkového prieskumu

Cieľom dotazníkového prieskumu bolo zhodnotiť stav a úroveň pedagogického pôsobenia, podmienok a efektivity výchovno-vzdelávacej činnosti, a tak identifikovať pozitívne a negatívne stránky vzdelávania na škole, analyzovať ich a navrhnúť efektívne riešenia na skvalitnenie podmienok štúdia. Zistenia môžu byť interným doplnkom k hodnotiacej správe školy, či ratingom podmienok kvality vzdelávania.

Zber údajov

Anonymný dotazníkový prieskum medzi rodičmi žiakov Súkromnej základnej školy BellAmos sa uskutočnil v dňoch 25. – 30. júna 2010.

Distribúcia dotazníkov

Dotazníky boli distribuované rodičom prostredníctvom ich detí. Po vyplnení rodičia dotazníky poslali obratom späť.

Účasť rodičov

Z celkového počtu 95 rozposlaných dotazníkov sa vrátilo vyplnených 50, čo predstavuje 53%. Dôvernosť, anonymita a ochrana osobných údajov zostala zachovaná.

Výstavba dotazníka

Dotazník pozostával  z 22 výrokov – tvrdení. Mieru súhlasu alebo nesúhlasu s tvrdením rodičia označovali tak, že preškrtli zodpovedajúce číslo na hodnotiacej škále (príp. písmeno N).

Výroky – tvrdenia boli rozdelené do niekoľkých skupín – charakteristika školy, materiálno-technické vybavenie, angažovanosť rodičov, správanie sa žiakov, úroveň výchovno-vzdelávacej činnosti, personalizácia a socializácia žiakov i pedagógov, klíma školy.

Vyhodnotenie dotazníka

Zber vyplnených dotazníkov zabezpečili triedni učitelia. Dôvernosť, anonymita a ochrana osobných údajov zostala zachovaná – s dotazníkmi následne pracovala len jedna osoba. Po sumarizovaní budú dotazníky uložené v archíve školy a naďalej sa bude pracovať už len so samotnými hodnotami (grafy, tabuľky). Výsledky budú zverejnené na stránke školy.

Pozitívne zistenia

Výroky – tvrdenia boli formulované pozitívne. Rodičia sa súhlasne vyjadrili k všetkým tvrdeniam (100%), v 95% výrokov – tvrdení bola prejavená miera súhlasu viac ako 80%.

Mimoriadne pozitívne (90% a viac) bola hodnotená oblasť ochoty spolupráce rodičov a školy, či práce triedneho učiteľa (otázky typu Väčšinu konfliktov riešia učitelia diskusiou., Keď naše dieťa príde za triednym učiteľom s problémom, je ochotný mu pomôcť.).

Podobne pozitívne (86% - 100%) bola hodnotená úroveň a efektivita výchovno-vzdelávacieho procesu (otázky typu Učitelia sa zameriavajú na celkový rozvoj osobnosti, Vedomosti, ktoré naše dieťa v škole získava, sú dôležité pre život.)

Klíma školy bola taktiež hodnotená pozitívne – súhlas s tvrdeniami V tejto škole má naše dieťa kamarátov, Spolužiaci nášmu dieťaťu neubližujú, Naše dieťa nemá strach zo skúšania, Naše dieťa nemá strach z písomných prác a Naše dieťa sa teší do školy vyjadrilo v priemere 88%.

Celkovú spokojnosť vyjadrilo 92%.

Negatívne zistenia

Rodičia využili možnosť napísať svoj názor, pripomienky. Hoci bolo materiálno-technické vybavenie školy hodnotené v priemere 84%, ako problematické sa javia sociálne zariadenia a okná.

Nedostatočný je podľa dotazníka podiel spolupráce rodičov a školy na organizovaní rôznych akcií – spolupracuje len 52% rodičov.

Opatrenia a odporúčania

• Podiel vrátených vyplnených dotazníkov dosiahol 53%. Pre zvýšenie návratnosti zvoliť v budúcnosti skorší termín zaistenia spätnej väzby.
          • Venovať väčšiu pozornosť poučeniu o význame dotazníka.
          • Napriek nadpriemernej spokojnosti rodičov so školou, zabezpečiť analýzu výsledkov pedagogickou radou.
          • Zapracovať požiadavky rodičov do plánu práce školy.

Ďakujeme všetkým rodičom za svedomité a pravdivé vyplnenie dotazníka, prispeli ste tak k zvýšeniu kvality vzdelávania Vašich detí.