• Evaluačné nástroje v školskom roku 2009/2010 - žiaci

• Cieľ prieskumu
          Cieľom dotazníkového prieskumu bolo zhodnotiť stav a úroveň pedagogického pôsobenia, podmienok a efektivity výchovno-vzdelávacej činnosti, a tak identifikovať pozitívne a negatívne stránky vzdelávania na škole, analyzovať ich a navrhnúť efektívne riešenia na skvalitnenie podmienok štúdia. Zistenia môžu byť interným doplnkom k hodnotiacej správe školy, či ratingom podmienok kvality vzdelávania.

Zber údajov

Anonymný dotazníkový prieskum medzi žiakmi II. stupňa Súkromnej základnej školy BellAmos sa uskutočnil dňa 25. júna 2010 na tretej vyučovacej hodine (ročníky 5. – 8.), resp. 9. ročník 28. júna 2010 na prvej vyučovacej hodine.

Distribúcia dotazníkov

Dotazníky boli distribuované žiakom prostredníctvom triednych učiteľov. Po vyplnení dotazníky žiaci odovzdali triednym učiteľov, ktorí ich následne posunuli riaditeľke školy.

Účasť žiakov

Z celkového počtu 63 žiakov II. stupňa sa dotazníkového prieskumu zúčastnilo 48 žiakov, čo predstavuje 76%. Dôvernosť, anonymita a ochrana osobných údajov zostala zachovaná.

Výstavba dotazníka

Dotazník pozostával z 30 výrokov – tvrdení. Mieru súhlasu alebo nesúhlasu s tvrdením žiaci označovali tak, že preškrtli zodpovedajúce číslo na hodnotiacej škále (príp. písmeno N).

Výroky – tvrdenia boli rozdelené do niekoľkých skupín – charakteristika školy, materiálno-technické vybavenie, správanie sa žiakov, úroveň výchovno-vzdelávacej činnosti, personalizácia a socializácia žiakov i pedagógov, klíma školy.

Vyhodnotenie dotazníka

Zber vyplnených dotazníkov zabezpečili triedni učitelia. Dôvernosť, anonymita a ochrana osobných údajov zostala zachovaná – s dotazníkmi následne pracovala len jedna osoba. Po sumarizovaní budú dotazníky uložené v archíve školy a naďalej sa bude pracovať už len so samotnými hodnotami (grafy, tabuľky). Výsledky budú zverejnené na stránke školy.

Zistenia

Výroky – tvrdenia boli formulované pozitívne. Žiaci sa súhlasne vyjadrili k 28 tvrdeniam (93%), v 40% výrokov – tvrdení bola prejavená miera súhlasu viac ako 70%.

S otázkami, ktoré zisťovali úroveň a efektivita výchovno-vzdelávacieho procesu (otázky typu Učitelia našej školy využívajú vo vyučovaní veľa názorných pomôcok a príkladov, Učitelia nám ukazujú, ako využívať získané vedomosti v živote, Naši učitelia vyučujú zaujímavo, V škole máme možnosť uplatniť svoje schopnosti a záujmy...) súhlasilo v priemere 74% žiakov.

Žiaci v tejto oblasti najviac súhlasili s tvrdeniami Pri výučbe dostatočne využívame modernú techniku (počítače, video, DVD atď.) – 88%, Naši učitelia v nás pestujú zmysel pre poctivosť a zodpovednosť (86%), Učitelia nám ukazujú, ako využívať získané vedomosti v živote (84%), Úlohy musíme plniť presne a spoľahlivo (82%).

Menej spokojní boli s možnosťou sebauplatnenia na vyučovaní (nápady – 60%, schopnosti – 68%), aktivizáciou počas vyučovania (62%) či možnosťou spolupráce na vyučovaní (71%).

Najmenej (zo všetkých tvrdení, nielen v tejto oblasti) súhlasných názorov vyjadrili žiaci pri otázke V škole máme možnosť si odpočinúť34%

V oblasti vzťahu žiaka a školy, či triedneho učiteľa (otázky typu V škole sa riadime podľa dohodnutých pravidiel, Učitelia našej školy majú pochopenie pre naše osobné problémy...) sa pozitívne k tvrdeniam postavilo v priemere 68%.

Pomerne malá spokojnosť bola vyjadrená s materiálno-technickým vybavením školy- 69%.

Opatrenia a odporúčania

• Venovať väčšiu pozornosť poučeniu o význame dotazníka.

• Zabezpečiť analýzu výsledkov pedagogickou radou a následné aplikovanie do výchovno-vzdelávacieho procesu.