• Evaluačné nástroje v školskom roku 2011/2012 - rodičia

        • Úvod
          Pre chod každej školy je neodmysliteľná participácia rodičov, pravidelná komunikácia formou triednych schôdzok, oznámení školy (a potvrdenie o ich prijatí), prípadne aj práca so zástupcami rodičov a ďalšie rodičovské iniciatívy. Tieto formy však prirodzene neumožňujú dosiahnuť to, aby všetci rodičia dostali rovnako veľkú možnosť vyjadriť sa ku všetkým relevantným otázkam chodu školy, komunikácia býva nezriedka skôr jednosmerná (v smere od školy k rodičom), prípadne sa podiel rodičovského poradného hlasu obmedzuje na skupiny aktívnych a motivovaných rodičov, ochotných investovať svoj ​​čas a energiu do užšej spolupráce so školou. Škola tak môže zostať bez podrobnejších informácií o preferenciách rodičov, možnostiach spolupráce, o ich názoroch, o nedostatočných alebo skreslených predstavách, alebo dokonca nedostatku záujmu.
          Jednu z možností, ako poskytnúť všetkým rodičom príležitosť vyjadriť sa štruktúrovanou a cielenou formou k relevantným otázkam chodu školy, prejaviť svoje názory a odovzdať škole potrebné informácie, podnety a spätnú väzbu, predstavuje aj hodnotiaci nástroj Dotazník pre rodičov. Dotazník mal poslúžiť predovšetkým pre potreby vlastného hodnotenia školy.

          Cieľová skupina
          Zmyslom dotazníka bolo poskytnúť príležitosť na vyjadrenie všetkým rodičom žiakov (príp. aj iným zodpovedným osobám). Ankety sa teda mohli zúčastniť obaja rodičia každého žiaka. Dôležité tiež bolo, že dotazník bol dostupný nielen pre rodičov, ktorí sú so školou v pravidelnom kontakte, prejavujú záujem o to, ako sa ich dieťaťu v škole darí, prípadne sa zapájajú do práce rodičovských orgánov atď. (teda pre rodičov motivovaných), ale aj pre tých, ktorých participácia na chode školy nie je veľmi významná, k chodu školy sa spravidla nevyjadrujú, alebo dokonca o otázky spojené so školou, kam ich dieťa chodí, bežne nejavia záujem.

          Princípy a štruktúra evalučného nástroja
          Dotazník bol predovšetkým skríningovým nástrojom, t.j. metódou, ktorá zisťuje orientačné evidenciu o vnímaní silných stránok a prípadných rezerv vo fungovaní školy respondentmi. Inými slovami, získané výsledky nie sú objektívnou správou o stave školy, ale výpoveďou o pohľade rodičov na školu, o povahe interakcie medzi nimi a školou. Platnosť (validita) správy a jej užitočnosť pre školu závisí teda do značnej miery na správnej interpretácii týchto výsledkov.

          Dotazník pre rodičov je tematicky širokým nástrojom, ktorý pokrýva niekoľko oblastí života školy:

          • Informácie
            • dostatočnosť informácií
            • prínos jednotlivých zdrojov informácií
          • Výučba
            • spokojnosť s úrovňou výučby
            • spokojnosť s oblasťami výučby
            • náročnosť požiadaviek školy
            • rozdiely v kvalite výučby
            • domáca príprava
          • Ďalšie aktivity (doplnkové aktivity, mimoškolské aktivity)
          • Vzťahy (klíma školy)
          • Spolupráca rodičov (participácia rodičov na živote školy, komunikácia s dieťaťom o škole ...)
          • Komunikácia medzi rodičmi a školou
          • Vedenie školy
          • Sumarizujúce otázky, celkové zhodnotenie

          Koncepcia dotazníka dôsledne sledovala všeobecné princípy pre konštrukciu dotazníkov. Väčšina položiek bola formulovaná ako uzavreté otázky s možnosťou odpovede na voľnej škále (spravidla štvorbodové: "rozhodne áno - skôr áno - skôr nie - rozhodne nie" plus variant "neviem posúdiť") a zameriavala sa na skúsenosť, ktorej intenzitu by respondenti mali byť schopní na danej škále pomerne jednoznačne vyjadriť, skôr než na všeobecné názory alebo dojmy. Ponúknuť možno ale aj priestor pre voľné vyjadrenie - spravidla za každým tematickým okruhom nasleduje možnosť zaradiť položku, v ktorej môžu rodičia doplniť slovné upresňujúci komentár alebo ďalší námet.

          Zber údajov a distribúcia dotazníkov

          Prieskum prebehol v mesiaci jún 2012. Dotazníky boli distribuované rodičom prostredníctvom ich detí. Po vyplnení rodičia dotazníky poslali obratom späť. Prieskum bol anonymný a účasť v ňom nemohla byť vynútená alebo kontrolovaná, výsledky sú preto nutne iba orientačné.

          Vyhodnotenie dotazníka

          Zber vyplnených dotazníkov zabezpečili triedni učitelia. Dôvernosť, anonymita a ochrana osobných údajov zostala zachovaná – s dotazníkmi následne pracovala len jedna osoba. Po sumarizovaní budú dotazníky uložené v archíve školy a naďalej sa bude pracovať už len so samotnými hodnotami (grafy, tabuľky). Výsledky budú zverejnené na stránke školy. V prípade záujmu o podrobnejšiu analýzu, táto je k nahliadnutiu v riaditeľni školy.

          Účasť

          Celkovo bolo distribuovaných 116 dotazníkov.

          Na I. stupni sa vrátilo vyplnených 41 dotazníkov zo 66, čo predstavuje 62%.

          Na II. stupni sa vrátilo vyplnených 28 dotazníkov z 50, čo predstavuje 56%.

          Zistenia

          I. stupeň

          Pozitívne zistenia

          Rodičia sa pozitívne vyjadrili k všetkým kvalitatívnym tvrdeniam (100%; A.1, A.2, B.1, C.1, D.1, E.1, E.2), v 58% výrokov – tvrdení bola prejavená miera súhlasu 90% a viac; v 31% bola miera súhlasu 80% a viac.

          Mimoriadne pozitívne bolo hodnotené napr. poskytovanie informácií o pokrokoch či problémoch dieťaťa (90,24%), úroveň a množstvo vedomostí (93,99%), doplnkové aktivity (93,49%) či klíma školy (v priemere 95,96%) alebo priestor pre komunikáciu s učiteľmi (92,74%) a vedením školy (81%).

          Celkovú spokojnosť (Splnila škola Vaše očakávania? Odporučili by ste školu...?) vyjadrilo 93,99%.

          Negatívne zistenia

          Rodičia využili možnosť napísať svoj názor, pripomienky. Ako problematické sa javia sociálne zariadenia, okolie školy, jedáleň. Pozitívnou informáciou je, že všetky oblasti sú už vo fáze riešenia.

          Nedostatočný je podľa dotazníka podiel spolupráce rodičov a školy na organizovaní rôznych akcií – spolupracuje len 43% rodičov.

          II. stupeň

          Pozitívne zistenia

          Rodičia sa pozitívne vyjadrili k všetkým kvalitatívnym tvrdeniam (100%; A.1, A.2, B.1, C.1, D.1, E.1, E.2), v 27,59% výrokov – tvrdení bola prejavená miera súhlasu 90% a viac; v 58,62% bola miera súhlasu 80% a viac.

          Mimoriadne pozitívne bolo hodnotené napr. prínos informácií (A.2) – spokojnosť bola 96%; zmysluplnosť doplnkových aktivít (92,86%) či klíma školy (v priemere 88%) alebo priestor pre komunikáciu s učiteľmi (89,30%) a vedením školy (86,90%).

          Celkovú spokojnosť (Splnila škola Vaše očakávania? Odporučili by ste školu...?) vyjadrilo 91%.

          Negatívne zistenia

          Rodičia využili možnosť napísať svoj názor, pripomienky. Tie sa zväčša týkali úrovne krúžkov či chýbajúcich spoločných akcií na úrovni rodič – dieťa – škola.

          Nedostatočný je podľa dotazníka podiel spolupráce rodičov a školy na organizovaní rôznych akcií – spolupracuje len 43,60% rodičov.

          Opatrenia a odporúčania

          • Napriek prejavenej relatívnej spokojnosti rodičov so školou, zabezpečiť analýzu výsledkov pedagogickou radou.
          • Zapracovať požiadavky rodičov do plánu práce školy.

          Výsledky

      • Kontakt

        • Súkromná základná škola, Východná 11441/18B, Martin
        • +421 043 42 21 605, 0907 10 10 23
        • Východná 11441/18B 03601 Martin Slovakia
        • 37900862
        • Ing. arch., Ing., Bc. Slávka Makovníková, zriaďovateľka školy/school founder (zriadovatel@edukey.sk, 0948 83 58 87)
        • Mgr. Renáta Špiriaková, riaditeľka školy/headmistress of the school (riaditel@edukey.sk, 0907 10 10 23)
        • Mgr. Helena Ogureková, zástupkyňa školy/Deputy Headmistress (helena.ogurekova@edukey.sk)
        • Ing. arch., Ing., Bc. Slávka Makovníková, manažérka/manager of the school (zriadovatel@edukey.sk, 0948 83 58 87)
        • Súkromná základná škola Východná 11441/18B 036 01 Martin IČO: 37900862 DIČ: 20 21 71 41 89 Banka: SLSP a.s. Martin SK87 0900 0000 0003 5159 8702
      • Prihlásenie