• Evaluačné nástroje v školskom roku 2018/2019 - SWOT

• SWOT analýza je základným nástrojom, ktorý sa používa na vyhodnotenie súčasného stavu z rôznych hľadísk, a to z hľadiska silných a slabých stránok, príležitostí a ohrození. Zároveň načrtáva možné alternatívy budúceho vývoja, možnosti na ich využitie, prípadne ich riešenie.
          V rámci vnútorného prostredia sa zameriava na zhodnotenie silných a slabých stránok organizácie. Pri analýze vonkajšieho prostredie vyhodnocuje predpokladané príležitosti a hrozby, ktoré by mohli mať dopad na organizáciu v budúcnosti. Cieľom analýzy by nemalo byť iba ich zadefinovanie, resp. zameranie sa na charakteristiku kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú strategické postavenie, ale aj zoradenie podľa ich dôležitosti a ich využitie ako vstup pri tvorbe strategických plánov.
          Pretože predstavuje neustálu konfrontáciu vnútorných zdrojov so zmenami v prostredí, SWOT analýza môže využívať výsledky predchádzajúcich analýz a identifikovať hlavné silné a slabé stránky a porovnávať ich s hlavnými príležitosťami a hrozbami z časového hľadiska.
          Základný prínos SWOT analýzy spočíva v starostlivej identifikácii vonkajších a vnútorných faktorov a následnom ocenení ich vzájomných vplyvov a väzieb.
          Kvalitne spracovaná SWOT analýza je dôležitým východiskovým materiálom. Silné stránky a príležitosti ukazujú, čo by škola mala maximálne využiť a rozvinúť, na čom môže stavať. Slabé stránky a riziká, naopak upozornia na to, nad čím by sa mali pracovníci školy zamyslieť, čo treba zlepšiť, na ktoré aspekty si dať pozor a vziať ich do úvahy. Diskusia by mali prebehnúť tiež nad otázkou, ako slabé stránky eliminovať.
          Výsledky SWOT analýzy teda umožnia škole správne formulovať jednak zameranie školy, jej profiláciu, jednak aj spoločné výchovné a vzdelávacie stratégie, to znamená postupy, ktoré budú uplatňovať všetci učitelia školy a ktorými bude zabezpečené smerovanie k formovaniu a rozvíjaniu kľúčových kompetencií žiakov.
          Cieľom tejto SWOT analýzy je príprava novej koncepcie školy pre roky 2020 – 2025 a z toho vyplývajúca prípadná revízia školského vzdelávacieho programu.
          Zložky SWOT analýzy

• silné stránky (Strengths) – interné/vnútorné atribúty/vlastnosti organizácie, ktoré jej môžu napomôcť k dosiahnutiu cieľa
            • ukazovatele, ktoré reálne existujú, procesy, ktoré spoľahlivo fungujú, personálne a materiálne podmienky, ktoré sú k dispozícii
          • slabé stránky (Weaknesses) – interné/vnútorné atribúty/vlastnosti organizácie, ktoré sťažujú dosiahnutie cieľa
            • vnútorné problémy, ktoré nie sú riešené, situácie, ktorých riešenie, resp. rozvíjanie je podmienkou úspešnosti školy – napr. nestotožnenie sa časti pedag. zboru s víziou školy
          • príležitosti (Opportunities) – externé podmienky, ktoré môžu dopomôcť organizácii k dosiahnutiu cieľa – napr. získanie mimorozpočtových prostriedkov
          • ohrozenia (Threats) – externé podmienky, ktoré môžu sťažiť organizácii dosiahnutie cieľa – napr. vznik nových škôl, zhoršenie legislatívnych podmienok.

Možnosť zapojiť sa do procesu vytvárania SWOT analýzy dostali všetci pedagogickí zamestnanci Súkromnej základnej školy BellAmos, a to i napriek rizikám, ktoré z toho vyplývajú. Všetci vyučujúci však majú potrebné skúseností, pedagogické a odborné vedomosti a zručnosti, majú prehľad o súčasnom dianí v škole a majú prehľad o väčšine oblastí z externého prostredia, ktoré by mohli vplývať na budúcnosť školy a školského zariadenia.
          Vrátilo sa dvadsať (20) vyplnených podkladových materiálov; následne sa pracovalo len s šestnástimi (16). Dôvodom vyradenia štyroch (4) analýz bolo neúplné vyplnenie jednotlivých položiek.
          Na základe odpovedí bol vytvorený zoznam položiek. Z nich bolo následne vybraných šesť v každom kvadrante (slabé, silné stránky, príležitosti, hrozby) – najčastejšie zastúpené. Jednotlivé položky boli obodované – na bodovanie bola využitá stupnicou od + 1 do + 5 pri silných stránkach a príležitostiach a od -1 do - 5 pri slabých stránkach a hrozbách. Následne sa body (známky) spriemerovali. Ku každej silnej a slabej stránke, hrozbe a príležitosti priradiť váhu v rozsahu od 0 do 1, a to opäť spriemerovaním.

SWOT